gardens-by-the-bay

باغ فناوری سنگاپور

جذابیت های باغ فناوری سنگاپور به قدری پرشمار است که نمی توان در طول یک روز و حتی یک هفته از تمامی این زیبایی ها دیدن کرد (پرستو پرواز قرن)

اگر به نمودار رشد تکنولوژی در سنگاپور نگاهی بیندازیم میبینیم که این کشور مصداق بی چون و چرای عبارت «خواستن توانستن است» محسوب می شود؛ کشوری که با پشت کار و همدلی توانست وابستگی به هند و نفوذ بریتانیا را با موفقیت پشت سرگذاشته و این روزها به یکی از زیباترین کشورهای جنوب شرقی آسیا برای توریست ها تبدیل شده است.

نکته جالب در مورد این کشور این است که بیش از ۵۰ درصد از سنگاپور را پوشش گیاهی تشکیل داده و بی علت نیست که دولت این کشور با اقداماتی هوشمندانه تلاش دارد از ظرفیت های فضای سبز کشور برای رشد و توسعه اقتصادی نهایت استفاده را ببرد چراکه امروزه توجه بسیاری از توریست ها به این شکل مناطق پیشرفت داشته است .

احداث باغ پرندگان، پارک های متعدد و توسعه فضاهای گردشگری از جمله همین تلاش هاست در جهت ارتقاء صعنت توریست خلیج. طبق گزارش پرستو پرواز قرن باغ فناوری خلیج سنگاپور ، یکی از پروژه های بسیار موفق دولت است که با وجود اینکه مدت زیادی از تأسیس این باغ نمی گذرد، تاکنون گردشگران پرشماری را مجذوب زیبایی های خود کرده است. محل جغرافیایی باغ فناوری به خلیج مارینا نزدیک است و بر همین اساس این باغ با نام «باغ خلیج» نیز شناخته می شود.

ایده احداث باغ فناوری خلیج از کجا آمده ؟

دولت سنگاپور در ژانویه ۲۰۰۶ مسابقه ای رسمی ترتیب داد تا برترین طرح برای ساخت باغ فناوری را انتخاب کند. در فراخوان این مسابقه از طراحان درخواست شده بود، باغی را طراحی کنند که علاوه بر احترام به محیط زیست و سازگاری با انرژی های پاک، فناوری محور و کاملا به روز باشد. با ارسال این فراخوان، بالغ بر ۷۰ طرح و ۱۷۰ شرکت از بیش از ۲۰ کشور طرح های خود را برای داوران ارسال کردند. هیأت داوری بین المللی که شامل ۱۱ داور با ملیت های مختلف بود دو طرح را به عنوان طرح های برتر انتخاب کردند.

انتخاب دو طرح، ایده ای ثانویه در ذهن دولت سنگاپور شکل داد، احداث دو باغ مرتبط با یکدیگر که شامل بخش مرکزی (میانی) نیز می شود و در نهایت مجموعه ای عظیم را شکل خواهد داد. بر این اساس، طرح های مهندس گرانت و پورتر که هر دو بریتانیایی بودند، پذیرفته شد.

تاریخ آغاز ساخت این مجموعه نوامبر ۲۰۰۷ و تاریخ پایان عملیات احداث اواخر ۲۰۱۱ است. این باغ از روزهای ابتدایی بهره برداری تاکنون جوایز معتبر و پرشماری دریافت کرده است. از میان این جوایز می توان به این موارد اشاره کرد؛ جایزه ویژه فناوری توسط انجمن طراحان آسیا (۲۰۱۲)، جایزه بهترین طراحی سازه از انجمن معماری شیکاگو (۲۰۱۳)، جایزه بین المللی مؤسسه طراحان سلطنتی بریتانیا (۲۰۱۳) و جایزه بین المللی گردشگری برای توسعه فرصت های گردشگری ملی و منطقه ای (۲۰۱۶).

انرژی های پاک؛ حامیان اصلی باغ فناوری

یکی از جاذبه های اصلی گردشگری در باغ فناوری سنگاپور، ستون های غول پیکری هستند که بین ۲۵ تا ۵۰ متر ارتفاع دارند؛ ستون هایی که بی شباهت به درخت هایی نورانی نیستند. این ستون های زیبا نقش هایی پرشمار ایفا می کنند؛ از تبدیل شدن به سایبان هایی بزرگ برای گردشگران گرفته تا صفحه نمایش های نورانی که با انعکاس رنگ و صدا در طول شب فضای پارک را پر از شادی و هیجان می کنند.

اما اگر اندکی از این زیبایی های خیره کننده و کاربردهای متداول فاصله گرفته و به بخش فوقانی این ستون ها نگاهی بیندازید با قابلیت اصلی آن ها، یعنی تأمین انرژی از خورشید، آشنا خواهیم شد. این بخش شامل چهار قطعه اصلی است؛ هسته بتنی تقویت سازه، عایق حفاظتی پنل های خورشیدی، پنل های خورشیدی و تاج سازه.

شیوه تأمین انرژی موردنیاز باغ فناوری که به واسطه انرژی پاک خورشیدی حاصل می شود، بارها از سوی انجمن های داخلی و خارجی معتبر مورد تحسین و تقدیر رسمی قرار گرفته و در نوع خود بی نظیر است. به عقیده بسیاری از بازدیدکنندگان، این پارک همزیستی مسالمت آمیز گیاهـان و سازه های فناوری محور را منعکس کرده و پیام زیبای حفظ محیط زیست را به مخاطبان ارسال می کند.

یکی از برترین نقاط قوت باغ خلیج سنگاپور، توجه به کودکان در هر سن و سالی است. افزون بر امکانات تفریحی همچون زمین بازی، استخر، رستوران و … ویژه کودکان، این مجموعه در طول هر ماه دوره های آموزشی فناوری محور مفید و پرشماری برای کودکان برگزار می کند. دوره های تکنولوژی، گیاه شناسی، آشنایی با انرژی های پاک و… با هدف افزایش معلومات کودکان تشکیل می شوند.

این دوره ها با محور افزایش ارتباط بین کودکان عصر دیجیتال و طبیعت پیرامون شان و نیز بهبود مهارت های تکنولوژیک کودکان برگزار می شود. کارگاه های فناوری – طراحی خلاق یکی از برترین فعالیت های آموزشی این باغ است.

گشت و گذاردر باغ فناوری

 

بدون اغراق می توان گفت جذابیت های باغ فناوری سنگاپور به قدری پرشمار است که نمی توان در طول یک روز و حتی یک هفته از تمامی این زیبایی ها دیدن کرد. یکی از دیدنی ترین بخش های باغ، «گلخانه شیشه ای» است که در سال ۲۰۱۵ رکورد بزرگ ترین گنبد شیشه ای جهان را به خود اختصاص داد. ترکیبی منحصر به فرد از گیاهان آسیایی، آفریقایی، آمریکایی و … باعث شده اغلب گردشگران محصور عطر و بوی این باغ رنگارنگ شوند.

بخش دیگری از این باغ که دارای محیطی اسرارآمیز است، «جنگل سرپوشیده» نام دارد. در این بخش گردشگرانی که به جنگل ها و گیاهان گرمسیری علاقه مندند می توانند کوه های مصنوعی و آبشارهایی تا ارتفاع بیش از ۳۵ متر را مشاهده کنند. آسانسور مارپیچ و زیبایی که برای طی کردن ارتفاعات این بخش طراحی شده، علاقه مندانی پرتعداد دارد.

یکی از برترین امکانات این پارک، امکان قدم زدن روی پلی به ارتفاع ۲۲ متر است. این «پل معلق» بین دو برج اصلی تأمین انرژی پارک قرار گرفته و ۱۲۸ متر طول دارد. قدم زدن روی این پل فارغ از جذابیت های بصری، گردشگران را با شیوه کارکرد پنل های خورشیدی آشنا می کند و به نوعی فرهنگسازی مثبت نیز خواهد داشت.

«چهارباغ فرهنگی» یکی از پول ساز ترین بخش های گردشگری باغ فناوری است. چهارباغ فرهنگی متشکل از باغ های فرهنگی چینی، مالایی، هندی و سنگاپوری است که با نصب تندیس ها، یادبودهای تاریخی و گیاهان ویژه و مهم در هر فرهنگ، برای گردشگرانی برخاسته از هر یک از این فرهنگ ها حائز اهمیت است. در واقع بسیاری از گردشگران آسیایی علاقه ای ویژه به بازدید از این بخش باغ دارند و ساعاتی طولانی را در هریک از باغ های چهارگانه فرهنگی می گذرانند. دریاچه، زمین اسکیت، زمین پیاده روی، کتابخانه، انواع رستوران و … از دیگر امکانات رفاهی این باغ زیبا هستند.

برگزاری جشنواره فانوس های هوشمند

امسال، بازدیدکنندگان باغ فناوری سنگاپور، با جشنواره ای منحصر به فرد روبه رو خواهند شد. این فستیوال بین روزهای سوم تا هجدهم سپتامبر، یعنی کمتر از یک ماه دیگر برگزار خواهد شد. در فرهنگ سنتی کشور سنگاپور، برگزاری جشن فانوس جایگاهی ویژه دارد. اکنون قرار است این جشن به شکل هوشمند و با فانوس های مجازی برگزار شود.

گردشگران باغ، برای پیوستن به این جشن زیبا، باید برنامه ویژه جشن فانوس ها را بر تلفن های همراه خود نصب کرده و با اتصال به سیستم وای فای موجود در باغ به جمع فانوس به دست های حاضر در این جشنواره بپیوندند. به محض پیوستن به این طرح، مسیر حرکت گردشگران، با فانوس ها روشن شده و تصاویر زیبایی در محیط قدم زدن آنان، فضا را درخشان می کنند. ایده اولیه این طرح توسط دانشگاه ملی تکنولوژی و طراحی سنگاپور مطرح شد و پس از استقبال مسئولان باغ فناوری به مرحله اجرا درآمد.

نرم افزار لازم برای شرکت در این جشنواره از ۲۴ آگوست به طور رایگان در اپ استور و گوگل پلی بارگذاری شده و بنا بر آمارها، تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر نرم افزار جشن را دانلود کرده اند. برای افزایش جذابیت های بصری این جشنواره ۱۰ مجموعه فانوس با ۲۷ متر طول در مسیر پیاده روی گردشگران در نظر گرفته شده که اغلب آنها با افسانه های کهن آسیایی مرتبط هستند.

شما با تماس با پرستو پرواز قرن می توانید از تور لاکچری سنگاپور بازدید نمایید .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. همه فیلدها لازم هستند.